Szydło w Londynie: Kwestia zasiłków jest dla nas problemem, ale liczymy na kompromis

Szydło w Londynie: Kwestia zasiłków jest dla nas problemem, ale liczymy na kompromis
Fot. PAP
Szydło przypomniała, że w piątek do Warszawy ma przyjechać brytyjski premier David Cameron. "W tym pakiecie, który pan premier Cameron przedstawia, jest wiele kwestii, które my przyjmujemy już bez dyskusji. Mogę nawet powiedzieć, że my jesteśmy ogromnymi orędownikami np. wspierania narodowych parlamentów, budowania zwiększonej suwerenności, tutaj nie ma w ogóle między nami dyskusji. Natomiast oczywiście są kwestie związane np. z zasiłkami, które dla Polski są w tej chwili problemem. Ale tak jak mówię - negocjacje się dopiero rozpoczynają i myślę, że znajdziemy kompromis" - powiedziała Szydło podczas środowego wywiadu z polskojęzycznymi mediami w Wielkiej Brytanii.
 
"My zrobimy wszystko, żeby wesprzeć Wielką Brytanię, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej" - zadeklarowała szefowa polskiego rządu, w wywiadzie, w którym uczestniczyła PAP. Jak oceniła, jest to "ważne również dla Polski i dla bezpieczeństwa Europy i dla funkcjonowania Unii Europejskiej".
 
Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in. rozwiązanie, by migranci zarobkowi z innych państw UE dopiero po pewnym czasie mogli uzyskiwać świadczenia socjalne.
 
Rozwiązanie to pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata. Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.
(PAP)