ONZ: Ban Ki Mun wzywa Pjongjang do "zaprzestania prowokacyjnych działań"

ONZ: Ban Ki Mun wzywa Pjongjang do zaprzestania prowokacyjnych działań
PAP/EPA/ANDY RAIN / POOL

Korea Północna "dokonała wystrzału, stosując technologię pocisków balistycznych, i naruszyła" rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zrobiła to pomimo jednogłośnego protestu społeczności międzynarodowej - podkreślił sekretarz.

 

Ban Ki Mun wezwał Pjongjang do poszanowania jego międzynarodowych zobowiązań. Zadeklarował też swoje zaangażowanie na rzecz zmniejszenia napięć i "realizacji możliwej do weryfikacji denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

 

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Działanie to wzbudziło natychmiastową ostrą reakcją społeczności międzynarodowej, m.in. USA, Japonii i Korei Południowej.

 

Parę godzin później w swoim oświadczeniu północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

 

We wtorek Korea Północna informowała Międzynarodową Organizację Morską (IMO), że w okresie między 8 a 25 lutego planuje wystrzelenie rakiety z satelitą obserwacyjnym. Plan ten już wtedy spotkał się z powszechną krytyką społeczności międzynarodowej, która postrzega go jako test rakiety dalekiego zasięgu.

 

W niedzielę w Nowym Jorku odbędzie się w tej sprawie nadzwyczajne spotkanie za zamkniętymi drzwiami 15 państw RB ONZ.

 

(PAP)