Ławrow: przedstawiliśmy USA plan przerwania ognia w Syrii

Ławrow: przedstawiliśmy USA plan przerwania ognia w Syrii
PAP/EPA

"Nie ujawniając bliższych szczegółów zaznaczę, że w odróżnieniu od tych, włącznie z amerykańskimi kolegami, którzy wciąż po prostu wzywają do natychmiastowego ogłoszenia przerwania ognia - czemu przeciwstawiają się przede wszystkim sojusznicy USA w regionie, utrzymując, iż o kwestii tej będzie można dyskutować dopiero gdy stanie się jasne, że (prezydent Syrii) Baszar el-Asad ustępuje - my w kontaktach z Waszyngtonem przedstawiliśmy absolutnie konkretny plan, którym się oni teraz zajęli" - powiedział Ławrow.

 

"Mam nadzieję, że rozpatrzenie zawartych w nim bardzo prostych propozycji nie zabierze Waszyngtonowi zbyt wiele czasu" - dodał szef rosyjskiej dyplomacji, zaznaczając, że sekretarz stanu John Kerry w udzielonym wywiadzie zabierał głos na ten temat.

 

Ławrow podkreślił, że działań w sprawie Syrii Rosja nie podejmuje w pojedynkę, lecz przy udziale swych międzynarodowych partnerów. "Oni (czyli owi partnerzy - PAP) starają się obciążyć nas odpowiedzialnością za bardzo wiele z tego, co dzieje się w Syrii i na Ukrainie. Ale jednocześnie wszyscy oni zwracają się do nas i proszą o rozwiązanie problemu Syryjskiej Republiki Arabskiej, o zapewnienie przerwania ognia" - wskazał.

 

Kerry wezwał we wtorek Rosję, by przyłączyła się do wysiłków na rzecz wyegzekwowania zawieszenia broni w Syrii. "Działania Rosji w Aleppo i jego okolicach znacznie ograniczają możliwość podjęcia negocjacji i możliwość tego, by były one poważne" - powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, nawiązując do niedawnych ataków rosyjskiego lotnictwa, które wspierało ofensywę syryjskich sił rządowych.

 

(PAP)