PO zwróciła się do prezydenta o zawetowanie ustawy ws. 500 plus

PO zwróciła się do prezydenta o zawetowanie ustawy ws. 500 plus
PAP/Tomasz Gzell

"Zgodnie z naszą wczorajszą zapowiedzią, dziś kierujemy pismo do pana prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyjęciem tej niesprawiedliwej, wykluczającej 3 miliony dzieci z pomocy państwa ustawy +500 plus+ przez PiS" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann.

 

Polityk przyznał, że ustawę musi jeszcze przyjąć Senat - który zajmie się nią na posiedzeniu rozpoczynającym się w piątek o godz.12.

 

"Ale znamy też realia i wiemy, że Senat najprawdopodobniej bez poprawek przyjmie tę ustawę i jeszcze dzisiaj trafi ona na biurko pana prezydenta. Z doświadczenia wiemy, że pan prezydent dość szybko podpisuje różne ustawy, które dostaje od prezesa Kaczyńskiego, więc trochę wyprzedzająco piszemy pismo proszące pana prezydenta Andrzeja Dudę, aby powstrzymał się z podpisaniem tej ustawy, przekazał ją jeszcze raz do Sejmu" - powiedział Neumann.

 

PO chce, by Sejm "naprawił niesprawiedliwość", która - według polityków tej partii - znalazła się w ustawie wprowadzającej program "Rodziny 500 plus". "Tak, aby nie wykluczać 3 milionów dzieci, 1,8 mln rodzin z pomocy państwa w programie +500 plus+" - zaznaczył szef klubu Platformy.

 

PO zamierza też przekazać prezydentowi własny projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który zakłada objęcie 500-złotowym dodatkiem wszystkich dzieci w Polsce. "Także pan prezydent Andrzej Duda wielokrotnie mówił o tym, że nie wolno dzielić Polaków, nie wolno dzielić dzieci, 500 złotych powinno być wsparciem na każde dziecko" - powiedział Neumann.

 

Niewykluczone, że jeszcze w piątek Senat zakończy prace nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

 

Zakłada ona, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program na ruszyć w kwietniu.

 

W zeszłym tygodniu klub PO złożył w Sejmie własny projekt ustawy o świadczeniu z tytułu wychowania i kształcenia dzieci, w którym postuluje objęcie 500-złotowym świadczeniem wszystkie polskie dzieci.

 

(PAP)