Szydło: chcemy podtrzymywać i rozwijać relacje z Niemcami

Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

 

Jak zaznaczyła, omówione zostały najważniejsze kwestie z punktu widzenie UE, Polski i Niemiec.

 

"Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać" - powiedziała Szydło.

 

"Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE" - dodała premier Szydło.

 

Zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z Unią. "Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone" - powiedziała.

 

Merkel wspomniała, że rozmowa dotyczyła m.in. szczytu NATO, którego Polska będzie gospodarzem. "Niemcy podtrzymują swoje zobowiązania uzgodnione w czasie ostatniego szczytu NATO" - zadeklarowała.

 

Dodała, że spotkanie dotyczyło także gazociągu Nordstream, a także utworzenia unii energetycznej. "Rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku" - podkreśliła kanclerz Niemiec.

 

(PAP)