Miłość Karola Wojtyły? Watykan dementuje doniesienia BBC

Kościół zaprzecza szokującym doniesieniom na temat Karola Wojtyły i rzekomej miłości do kobiety. Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, wieloletni współpracownik Jana Pawła Drugiego, podkreśla, że w życiu Wojtyły nie ma miejsca na doszukiwanie się zła, bo był człowiekiem wolnym i przejrzystym.

 

Zupełnie inny obraz Polaka rysują twórcy filmu dokumentalnego, który zapowiada poważana brytyjska telewizja BBC. Dziennikarze twierdzą, że dotarli do zaskakujących dokumentów, które świadczą o intymnych relacjach Karola Wojtyły z Anną Teresą Tymieniecką - amerykańską filozofką polskiego pochodzenia. Wówczas mężatką i matką trójki dzieci.

 

Chodzi o listy, które Tymieniecka sprzedała Bibliotece Narodowej w 2008 roku. Autorka miała pisać wprost, że jest w Wojtyle zakochana. Miłość miała mu wyznawać nie tylko jeden raz. Później, jak wynika z listów, otrzymywała od niego cenne prezenty.

 

Relacja obojga, według brytyjskiej telewizji, była głęboka, ale skomplikowana i trwała dłużej niż sądzono. Poznali się na początku lat 70-tych pracując nad angielskim tłumaczeniem filozoficznej książki, którą papież pisał jeszcze w czasie studiów.

 

Tymieniecka odwiedziła Jana Pawła II w 2005 roku, kilka dni przed jego śmiercią. Zmarła w 2014 roku.