Francja: Przeszukanie w siedzibie Frontu Narodowego

Francja: Przeszukanie w siedzibie Frontu Narodowego

Już we wtorek w ramach tego samego dochodzenia przeszukana została posiadłość byłego przewodniczącego Frontu Jean-Marie Le Pena, a także biura dwóch innych osób, w tym eksperta ds. księgowości, zbliżonego do partii.

 

Francuski wymiar sprawiedliwości podejrzewa, że ok. 20 asystentów eurodeputowanych FN otrzymywało wynagrodzenia, choć nie wykonywali pracy w Brukseli, lecz wyłącznie dla partii we Francji.

 

W środowym komunikacie Front Narodowy skrytykował "operację polityczną", zainicjowaną przez prezydenta Francois Hollande'a i premiera Manuela Vallsa - jak napisano - "w celu skrępowania, nadzorowania i zastraszania patriotycznej opozycji".

 

Na początku 2015 roku Parlament Europejski poinformował, że zgłosił Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) możliwe nieprawidłowości finansowe Frontu Narodowego. Podejrzenie dotyczyło właśnie potencjalnych oszustw związanych z wypłacaniem wynagrodzeń asystentom.

 

Jak podały służby prasowe PE, administracja europarlamentu zauważyła, że w schemacie organizacyjnym Frontu Narodowego widnieją nazwiska 20 asystentów europosłów. Tymczasem z racji tego, że są oni opłacani z budżetu PE powinni wykonywać prace bezpośrednio związane z pełnieniem obowiązków przez eurodeputowanych, a nie dla partii politycznej.

(PAP)