Rząd Syrii zezwolił na dostawy pomocy do oblężonych miast

Rząd Syrii zezwolił na dostawy pomocy do oblężonych miast
PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Konwoje z artykułami pierwszej potrzeby mają trafić w pierwszej kolejności do oblężonych przez wojska rządowe miast Zabadani, Madamijeh i Madaja, otoczonych przez siły rebeliantów miast Fua i Kefraja oraz do kontrolowanego przez reżim miasta Dajr az-Zaur na północnym wschodzie Syrii, na obszarze kontrolowanym przez dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS).

 

Wcześniej we wtorek specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura powiedział po spotkaniu z syryjskim ministrem spraw zagranicznych Walidem el-Mualimem, że podczas rozmowy podkreślano znaczenie pomocy humanitarnej.

 

"Jest jasne, że obowiązkiem rządu syryjskiego jest dotarcie do każdego Syryjczyka niezależnie od tego, gdzie się znajduje, oraz pozwolenie ONZ na dostarczenie pomocy humanitarnej" - powiedział po rozmowach z szefem dyplomacji, po czym dodał: "Jutro to sprawdzimy".

 

Syryjskie siły rządowe kontynuują tymczasem ofensywę na północy kraju przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, na zaledwie kilka dni przed uzgodnionym przez mocarstwa zawieszeniem broni w Syrii.

 

W piątek przedstawiciele kilkunastu mocarstw, w tym Rosji i ONZ, porozumieli się co do przerwy w walkach w nadziei, że pozwoli na wznowienie rokowań. Jednak porozumienie ma zacząć obowiązywać dopiero pod koniec bieżącego tygodnia i nie zostało podpisane przez bezpośrednie strony konfliktu - zwraca uwagę agencja Reutera.

 

Druga runda zawieszonych obecnie syryjskich rozmów pokojowych pod egidą ONZ ma się rozpocząć 25 lutego w Genewie.

 

(PAP)