ONZ: Mocarstwa doprowadzają do militarnej eskalacji konfliktu w Syrii

ONZ: Mocarstwa doprowadzają do militarnej eskalacji konfliktu w Syrii

Komisja, w której skład wchodzą niezależni eksperci, udostępniła kolejny raport na temat sytuacji w Syrii, w którym ostrzega, że "kraj jest na krawędzi rozpadu", a wojna domowa może się stać "umiędzynarodowionym konfliktem".

 

W wojskach rządowych coraz bardziej brakuje ludzi, a więc w coraz większym stopniu armia wierna prezydentowi Baszarowi el-Asadowi polega w walce na wsparciu zagranicznych milicji. "Sugeruje to postępującą fragmentację sił rządowych i decentralizację władzy" - głosi raport.

 

Od dawna komisja do spraw zbrodni wojennych w Syrii usiłuje zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na fakt, że obie strony konfliktu stosują próby zagłodzenia na śmierć oblężonej ludności jako metodę prowadzenia wojny - podaje Reuters.

 

Ogłoszony w poniedziałek raport komisji ostrzega, że "siły rządowe, opozycyjne grupy zbrojne, organizacje terrorystyczne wykorzystują oblężenia i odcinanie dostaw (żywności) oraz blokowanie dostępu dla pomocy humanitarnej jako narzędzie walki lub metodę wymuszania politycznych ustępstw".

 

"Żadna ze stron nie wydaje się zdolna do osiągnięcia +zwycięstwa+, ale wygląda na to, że wszystkie są w stanie prowadzić operacje (wojskowe) w przewidywalnej przyszłości" - ostrzega dokument.

 

Szef komisji Paulo Sergio Pinheiro podkreślił, że żadna z walczących w Syrii stron nie przestrzega międzynarodowych praw humanitarnych.

 

Już na wiosnę 2015 roku komisja przedstawiła raport, w którym udokumentowała okrucieństwa, jakich wobec cywilów dopuszcza się wielu walczących, w tym siły lojalne wobec syryjskiego prezydenta, a także islamiści z ugrupowań Państwo Islamskie (IS) i Front al-Nusra.

 

Wojna domowa w Syrii trwa od ponad czterech lat. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponującej siecią informatorów w Syrii - zginęło już 240 tys. ludzi.

 

USA i Rosja ogłosiły w poniedziałek, że wstrzymanie walk w Syrii, z którego wyłączone mają być Państwo Islamskie i Front al-Nusra, zacznie obowiązywać od soboty, 27 lutego. Potwierdzono w ten sposób wcześniejsze informacje zachodnich źródeł dyplomatycznych. (PAP)