Zagraniczne media o sprawie "Bolka"

Takiej promocji w zagranicznych media Polska już dawno nie miała. Informacje o publikacji dokumentów przez IPN pojawiły się we wszystkich światowych serwisach informacyjnych. Większość dziennikarzy zwraca uwagę, że akta nie zostały jeszcze zbadane przez grafologa i historyków. Francuskie media oskarżają polskie władze o próbe zniszczenia jednego z największych, polski bohaterów. Cała sprawa najlepiej pokazuje polityczny podział Polski.

 

Amerykański dziennik New York Times zauważa, że były prezydent Lech Wałęsa, lider Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zapewnia, że dokumenty zostały sfałszowane. Z kolei "Wall Street Journal" zaznacza swoją relację od stwierdzenia, że zdaniem IPN, udostępnione dokumenty "pokazują, że Lech Wałęsa był płatnym informatorem tajnej policji.


Madia w Rosji łączą Wałęsę ze Służbą Bezpieczeństwa i KGB. Oprócz doniesień z Warszawy prezentuja wypowiedź byłego generała Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Ten powiedział, że w latach 70-tych radzieckie służby próbowały współpracować z Wałęsą

 

W przeszłości podobne zarzuty o różnego rodzaju związki z radziecką bezpieką padały już wobec wielu europejskich polityków. Wymienia między innymi: kanclerz Niemiec Angelę Merkel, byłego premiera Włoch Romano Prodiego i obecnego szefa NATO Jensa Stoltenberga.