Putin rozmawiał z przywódcami Syrii, Iranu i Arabii Saudyjskiej

Putin rozmawiał z przywódcami Syrii, Iranu i Arabii Saudyjskiej
PAP/EPA

Rosyjski prezydent w odrębnych rozmowach omawiał z przywódcami tych trzech krajów propozycje zawarte we wspólnym oświadczeniu Rosji i USA o przerwaniu działań zbrojnych w Syrii od 27 lutego 2016 roku.

 

Jak podały służby prasowe Kremla, Putin i Rowhani podkreślili wagę dalszej współpracy Rosji i Iranu "w kontynuowaniu zdecydowanej walki" z Państwem Islamskim (IS), Frontem al-Nusra i innymi organizacjami terrorystycznymi znajdującymi się na liście Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Król Arabii Saudyjskiej "przyjął z zadowoleniem osiągnięte porozumienie i wyraził gotowość do dalszej współpracy z Rosją w celu jego realizacji" - głosi komunikat Kremla wydany po rozmowie.

 

Wcześniej w środę służby prasowe poinformowały o rozmowie z prezydentem Syrii. Asad ocenił propozycje zawarte w amerykańsko-rosyjskim komunikacie "jako ważny krok w kierunku uregulowania politycznego". W szczególności prezydent "potwierdził gotowość pomocy rządu syryjskiego w ustanowieniu rozejmu" - głosi komunikat prasowy.

 

Putin i Asad również potwierdzili wagę "dalszej bezkompromisowej walki z Państwem Islamskim (IS), Frontem al-Nusra i innymi grupami terrorystycznymi" - podały służby prasowe.

 

Zgodnie z ogłoszonymi w poniedziałek we wspólnym komunikacie amerykańsko-rosyjskimi ustaleniami rząd syryjski i sprzymierzone z nim siły oraz zbrojne grupy opozycyjne w Syrii zaprzestaną wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni, w tym pocisków rakietowych, moździerzowych czy przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ustalenia te mają wejść w życie od soboty.

 

Waszyngton i Moskwa uzgodniły przy tym, że przerwanie walk nie obejmuje operacji przeciwko IS i Frontowi al-Nusra.

 

Reżim w Damaszku we wtorek ogłosił, że zgadza się na wstrzymanie operacji zbrojnych. Zapowiedział zarazem, że będzie uzgadniać z Rosjanami, które grupy i obszary będą objęte wstrzymaniem tych działań.

USA i Rosja współprzewodniczą w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, zrzeszającej 17 krajów. (PAP)