Syria: Pierwszy zrzut z pomocą humanitarną ONZ w Dajr az-Zaur

Syria: Pierwszy zrzut z pomocą humanitarną ONZ w Dajr az-Zaur

Operacja, którą przeprowadzono w środę rano, powiodła się - podkreślił O'Brien na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która prowadziła konsultacje na temat sytuacji humanitarnej w Syrii.

 

Około 200 tysięcy mieszkańców pozostałych w Dajr az-Zaur jest oblężonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), które kontroluje część miasta.

 

O'Brien podkreślił, że takie zrzuty, nieprecyzyjne i trudne do dostarczenia ze względów bezpieczeństwa, "stanowią ryzyko operacyjne" i są możliwe jedynie w ostateczności, jako "ostatni ratunek".

 

Operacja zrzutów jest dużo bardziej kosztowna niż wysyłanie konwojów z pomocą drogą lądową. Oenzetowskie organizacje pomocowe nie mają bezpośredniego dostępu do obszarów opanowanych przez IS, w tym do Dajr az-Zaur, gdzie cywile cierpią głód i stale pogarszają się warunki bytowe.

 

O'Brien ostro skrytykował władze Syrii za stawianie przeszkód administracyjnych oenzetowskim konwojom humanitarnym. Przez to dostarczenie pomocy do Madimajet i Kafr Batny na peryferiach Damaszku "nie było łatwo" - podkreślił. "Nic nie usprawiedliwia tego, że misja dotarcia do ludzi potrzebujących pomocy trwała ponad 48 godzin" - zaznaczył. Wskazał na "niepotrzebne i niedopuszczalne restrykcje, obstrukcję i celowe opóźnianie".

 

ONZ przewidziała skierowanie w tym tygodniu kolejnego konwoju do Madimajet i ostatniej serii dostaw, począwszy od 28 lutego, do czterech oblężonych miast, już wspartych w zeszłym tygodniu; chodzi o miasta: Madaja, Zabadani, Fua i Kefraja.

 

"Musimy natychmiast uzyskać zielone światło dla następnych konwojów" - zaznaczył. ONZ zaproponowało rządowi syryjskiemu, aby "zmniejszył liczbę procedur i skrócił czas konieczny do wyruszenia konwojów".

(PAP)