Rajdy samochodowe to demonstracje - nowe przepisy w Rosji

Rajdy samochodowe to demonstracje - nowe przepisy w Rosji
PAP/EPA

Nowe przepisy Duma przyjęła w piątek w drugim i trzecim czytaniu. Wprowadzają ona zmiany do ustawy o zgromadzeniach i mityngach i - jak relacjonuje agencja TASS - reglamentują nowe formy masowych akcji protestu.

 

Przeciwko ustawie głosowały frakcje Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) i Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Przepisy przyjęte zostały 238 głosami rządzącej Jednej Rosji.

 

Jarosław Niłow z LDPR powiedział, że w przepisach jest wiele luk prawnych. Na przykład nie jest jasne, gdzie należy kierować zawiadomienie, jeśli trasa przejazdu rajdu prowadzi przez kilka podmiotów FR, a także - czy za demonstrację należy uważać przejazd kilku aut oznaczonych symbolami partii i wiozących jej aktywistów.

 

Niemniej parlamentarna komisja ds. organizacji społecznych, której przewodzi Niłow, rekomendowała przyjęcie ustawy.

 

W komentarzu do ustawy mowa jest o tym, że w określonych warunkach akcje, których uczestnicy wykorzystują środki transportu, "mogą przerodzić się w spontaniczne wystąpienia, w grupowe i masowe naruszenia porządku publicznego".

 

Za pikietę uznane będzie rozstawienie namiotu w miejscu publicznym nawet przez jedną osobę. Taka forma protestu będzie musiała być uzgodniona z władzami z trzydniowym wyprzedzeniem.

 

Za naruszenie nowych norm grozić będzie kara grzywny w wys. do 300 tys. rubli (ok. 4 tys. dolarów) w przypadku osób fizycznych i do 1 mln rubli (ponad 13 tys. dolarów) w przypadku osób prawnych - podał portal RBK.

 

Obecnie zwykła jednoosobowa pikieta (bez namiotu) nie wymaga wcześniejszego powiadomienia władz.

(PAP)