USA przedstawiły projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Płn.

USA przedstawiły projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Płn.
PAP/EPA

Projekt rezolucji, przewidujący m. in. zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju, przedstawiła stała przedstawicielka USA w ONZ amb. Samantha Power. Przewiduje się wprowadzenie zakazu sprzedaży Korei Północnej broni lekkiej i innych rodzajów broni konwencjonalnej a także paliwa lotniczego i stosowanego w pociskach rakietowych.

 

Wobec północnokoreańskich banków i ich aktywów mają być zastosowane sankcje finansowe. Projekt przewiduje też poważne ograniczenia w handlu surowcami, takimi jak węgiel, ruda żelaza i rudy innych metali.

 

Power oświadczyła, że projekt idzie dalej niż poprzednie tego rodzaju rezolucje i ma na celu spowodowanie aby Korea Północna musiała ponosić odpowiedzialność za swoje działania. Określiła ona rezolucję jako "poważne zaostrzenie sankcji, które otwiera nowe możliwości w wielu dziedzinach".

 

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

 

"Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek próbom nuklearnym oraz próbom z pociskami balistycznymi i mamy nadzieję, że ta rezolucja zapobiegnie kolejnym tego rodzaju wydarzeniom" - powiedział ambasador Chin w ONZ Liu Jieyi.

 

Waszyngton i Pekin, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.

 

Natomiast przedstawiciel Rosji Petr Iliczew oświadczył, że projekt "jest bardzo techniczny i zawiera mnóstwo szczegółów". "Potrzebujemy czasu aby je przeanalizować" - dodał. W ocenie Iliczewa rozpatrzenie projektu i głosowanie na forum Rady Bezpieczeństwa może odbyć się najwcześniej w przyszłym tygodniu.

 

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Z kolei w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

(PAP)