Plaga nielegalnych salonów gier. Jednoręki bandyta w kiosku i w piwnicy

To nie Las Vegas choć automatów jest tu mnóstwo. Tak wyglądają magazyny polskich urzędów celnych. Nowe maszyny trafiają tu niemal codziennie.

 

Zgodnie z ustawą o grach hazardowych od stycznia prowadzenie gier na takich urządzeniach możliwe jest jedynie w kasynach. By uniknąć kontroli celników właściciele salonów zeszli do podziemia. Niektórzy dosłownie.

 

Lokale z tak zwanymi "jednorękimi bandytami" powstają więc w miejscach nietypowych i dotychczas niespotykanych. Zazwyczaj są skromnie oznakowane by nie wzbudzać podejrzeń. W tym przypadku mekką hazardzistów - amatorów został były kiosk. To nie dla każdego otwarte miejsce. Aby dostać się do środka trzeba wiedzieć jak zapukać.Tymczasem hazard jest silnie uzależniający. Terapia odwykowa może trwać nawet kilka lat. W Malborku by zniechęcić do odwiedzania salonów gier miasto wyposażyło strażników miejskich w nowe uprawnienia.

 

Z kolei w Baninie pod Gdańskiem w pobliżu dwóch szkół stanął na początku ferii niepozorny kontener. Mieszkańcy szybko zorientowali się o co chodzi. Salon jest samoobsługowy. Jakakolwiek próba telefonicznego kontaktu z właścicielem zazwyczaj kończy się tak.

 

Taka rozrywka jest wyjątkowo szkodliwa w przypadku młodych osób. Ale opinie o szkodliwości hazardu do właścicieli automatów niekoniecznie trafiają bo ten biznes się im póki co jeszcze opłaca. Najtańsze urządzenia kosztują około dwunastu tysięcy złotych. W ciągu tygodnia jeden automat inkasuje około tysiąca złotych.