Szczątki wydobyte koło Mozambiku to fragmenty zaginionego malezyjskiego boeinga?

Minister Liow Tiong Lai powiedział w środę, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", że są to szczątki Boeinga 777, ale nie ma jeszcze pewności, czy pochodzą one z maszyny malezyjskich linii Malaysia Airlines.

 

Wcześniej w środę NBC News podało, powołując się na malezyjskich i australijskich specjalistów, którzy oglądali zdjęcia, że znalezione na wodach między Mozambikiem a Madagaskarem fragmenty mogą być poziomym stabilizatorem z Boeinga 777 i że mogą pochodzić z zaginionego samolotu.

 

Według źródeł w mozambickim MSZ znaleziony element wysłano z prowincji Mozambiku Inhambane do stolicy kraju Maputo, gdzie powinnien dotrzeć wieczorem. Tam zbadają go malezyjscy i amerykańscy eksperci.

 

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie, głównie Chińczykami, zaginął 8 marca 2014 roku podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu. Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. W lipcu zeszłego roku na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim znaleziono fragment skrzydła, tzw. klapolotkę, malezyjskiej maszyny.

 

Lot MH370 linii Malaysia Airlines to jedna z największych zagadek w dziejach lotnictwa. Samolot zniknął z radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że zmienił kurs i leciał na południe.

(PAP)