USA: Rubio wygrywa w Portoryko, Sanders w Maine

Senator Marco Rubio wygrał  prawybory Partii Republikańskiej w Portoryko, pokonując kontrowersyjnego miliardera, Donalda Trumpa. To drugie zwycięstwo Rubio od początku prawyborów.

 

- Dostałem ponad 70% głosów nie dlatego, że jestem mniej konserwatywny, tylko dlatego, że wyszedłem z moimi poglądami do ludzi, którzy żyją tak, jak ja w młodości. Do ludzi, którzy żyją od wypłaty do wypłaty, tak jak ja kiedyś - mówił kandydat do nominacji Republikanów.

 

Wygrana w Portoryko może pomóc senatorowi w walce o głosy na Florydzie, gdzie mieszka aż milion Portorykańczyków. Jednak zarówno Trump, jak i Ted Cruz zaapelowali do Rubio, żeby wycofał się z wyścigu o fotel prezydencki. Obaj chcą stoczyć walkę ze sobą.

 

Z kolei senator Bernie Sanders, kandydat demokratów, zgodnie z oczekiwaniami wygrał prawybory w Maine, pokonując Hillary Clinton. To już czwarty stan, w którym podczas weekendowych prawyborów Sanders zwyciężył z byłą szefową dyplomacji.

 

- Ludzie w tym kraju sa zmęczeni polityką zatrudniania i ekonomiczną. Chcą prawdziwych zmian - mowił Sanders. 

 

Mimo dobrych wyników Sandersa, Hilary Clinton jest murowaną faworytką w wyścigu Demokratów. Od początku prawyborów zdobyła dwukrotnie więcej delegatów niż senator z Vermont.