Protest dziennikarzy przed administracją Putina

Protest dziennikarzy przed administracją Putina

W środę wieczorem na granicy Czeczenii i Inguszetii nieznani sprawcy napadli na mikrobus z uczestnikami wizyty dla dziennikarzy organizowanej przez Komitet Przeciw Torturom. Zamaskowani napastnicy przyjechali kilkoma samochodami, wyciągnęli dziennikarzy i działaczy Komitetu z pojazdu i pobili. Sprawcy spalili mikrobus, w którym były rzeczy osobiste dziennikarzy - podało radio "Kommiersant FM".

 

W napadzie ucierpiał dziennikarz z Norwegii, dziennikarka ze Szwecji i współpracownicy rosyjskich mediów, w tym "Kommiersanta" i "New Times".

 

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał atak "absolutnym chuligaństwem". "Jest to zupełnie nie do przyjęcia i liczymy na to, że organy ochrony prawa w republice podejmą aktywne działania w celu znalezienia winnych tej napaści, tak aby w należyty sposób zapewnić bezpieczeństwo zarówno obrońcom praw człowieka, jak i przedstawicielom mediów" - powiedział Pieskow.

 

Władze Czeczenii oświadczyły, że "na terytorium republiki nie doszło do tego rodzaju incydentu" - podał dziennik "Wiedomosti". Śledztwo w sprawie ataku wzięły pod swoją kontrolę władze Inguszetii.

 

Z Moskwy Anna Wróbel

(PAP)