Adwokat Sawczenko: Jej stan jest krytyczny

Adwokat Sawczenko: Jej stan jest krytyczny
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Sawczenko dzień wcześniej złagodziła prowadzoną od ubiegłego tygodnia głodówkę, w ramach której nie przyjmowała ani jedzenia, ani napojów. Od czwartku pije już wodę, jednak stan zdrowia kobiety z dnia na dzień się pogarsza.

 

„Wczoraj zwracała wodę, którą starała się pić; jej stan jest coraz gorszy. Powracają stare problemy z kamieniami nerkowymi, które pojawiły się w związku ze stresem wywołanym przez głodówkę. Wysoka temperatura, która utrzymuje się od kilku dni świadczy o poważnym zapaleniu organów wewnętrznych” – napisał Połozow na Facebooku.

 

Obrońca oświadczył, że Sawczenko odmawia pomocy od rosyjskich lekarzy, zaś władze aresztu, w którym przebywa nie zgadzają się, by zbadali ją będący na miejscu lekarze z Ukrainy. „Sytuacja jest krytyczna, a czas płynie” – podkreślił adwokat.

 

34-letnia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ukrainka, która została wówczas bezprawnie wywieziona do Rosji, nie przyznaje się do winy i twierdzi, że dowody w jej sprawie zostały sfałszowane.

 

Rosyjska prokuratura zażądała dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Proces lotniczki trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

(PAP)