Petru: w tym momencie mamy poważny kryzys państwa

"Opinia Komisji Weneckiej jest ostateczna i to jest bardzo zła opinia dla Polski, mówi bowiem o tym, że w Polsce jest łamane prawo, łamana konstytucja, osłabiona jest polska demokracja" - skomentował lider Nowoczesnej.

 

Podkreślił przy tym, że już nie tylko orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale też międzynarodowe, obiektywne ciało potwierdziło, że w Polsce złamano konstytucję.

 

W opinii Petru krytyczną kwestią jest obecnie to, by polski rząd zastosował się zarówno do orzeczenia TK jak i opinii Komisji Weneckiej. Apelował jednocześnie do premier Beaty Szydło o opublikowanie ostatniego wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw. "Jeśli się to nie stanie, to będzie to miało istotne konsekwencje nie tylko w Polsce, ale i międzynarodowe" - podkreślił.

 

"Mam poważne obawy, że to, co się dzieje, istotnie osłabi międzynarodową pozycję Polski, negatywnie wpłynie też na bezpieczeństwo naszego kraju. W tym momencie mamy poważny kryzys państwa, poważny kryzys konstytucyjny" - dodał.

 

Z kolei rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że Komisja Wenecka "bardzo precyzyjnie wskazała, że projekt nowelizacji ustawy o TK przedstawiony przez PiS miał na celu spowolnienie prac Trybunału i nie doprowadziłby do jakiejkolwiek naprawy czy jakiegokolwiek zwiększenia efektywności prac tej instytucji".

 

"Komisja Wenecka także jednoznacznie wskazała, że TK ma prawo oceniać konstytucyjność ustaw i żadna ustawa nie może tego zmienić. Zatem wyrok, który zapadł 9 marca jest jak najbardziej wiążący dla polskich władz i powinien zostać wykonany" - mówiła.

Posłanka Nowoczesnej dodała, że zgodnie z opinią Komisji Weneckiej ostatnie 100 dni rządów PiS, były rządami "bezprawia, które doprowadziły do podważenia trzech podstawowych zasad, które leżą u podstaw Rady Europy". Wymieniła tu zasadę: demokracji, praw człowieka oraz sprawiedliwości i praworządności.

Posłowie Nowoczesnej apelowali jednocześnie, aby w sobotę w Warszawie uczestniczyć w marszu, który organizuje ich ugrupowanie.

 

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat TK w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny".

 

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. ustawy naprawczej dot. TK.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rząd uznaje jednak, że TK wydał nie wyrok a "komunikat" i nie może wobec tego go opublikować.

(PAP)