Szef Komisji Weneckiej: Najważniejsze jest opublikowanie wyroku TK

Szef Komisji Weneckiej: Najważniejsze jest opublikowanie wyroku TK

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek po wydaniu opinii Komisji Weneckiej na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jej przewodniczący Gianni Buquicchio powiedział, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

 

"Wczoraj nasi raportujący odbyli długie spotkanie z przedstawicielami władz Polski, by wymienić się opiniami i wysłuchać ich komentarzy" - powiedział dziennikarzom Buquicchio rozpoczynając konferencję; wyraził też wdzięczność dla Warszawy za "owocną wizytę w Polsce" i możliwość odbycia spotkań, które pozwoliły na opracowanie szkicu opinii KW.

 

"Wersja opinii, która wyciekła została jak widać wyposażona w poprawki, co jest rzeczą normalną (...) i przyjęliśmy ją dziś rano. Nie było zbyt wiele różnic między jedną a drugą opinią" - zaznaczył Buquicchio, nawiązując do faktu, że szkic opinii wyciekł do mediów.

 

"Tak czy inaczej wersja ostateczna jest wersją obowiązującą opinii" - podkreślił.

 

Powiedział też, że chciałby podziękować za "otwartość pana ministra (Konrada Szymańskiego), który powiedział nam, że jest bardzo mocno zaangażowany w znalezienie rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce".

 

"Pozwolę sobie zwrócić się do wszystkich sił politycznych w Polsce o konstruktywność - większość (parlamentarna) i opozycja będą musiały działać razem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, zgodnie oczywiście z Konstytucją" - zaapelował szef Komisji.

 

"Trybunał Konstytucyjny musi móc pracować, by wykonywać swą rolę strażnika Konstytucji" - podkreślił. (PAP)