PŚ w skokach - Stoch 13., wygrana Forfanga w Titisee-Neustadt

PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Stefan Hula i Dawid Kubacki nie utrzymali lokat w czołowej dziesiątce po pierwszej serii. Ostatecznie Hula był 20., Maciej Kot - 25., Kubacki - 27., a Andrzej Stękała - 29. Do finału nie udało się zakwalifikować Bartłomiejowi Kłuskowi - 39. miejsce oraz Piotrowi Żyle - 40.

Triumfator zawodów oddał dwa najdłuższe skoki. W pierwszej serii wylądował na 144 m, a w drugiej o metr bliżej. To jego pierwsze zwycięstwo w dotychczasowych występach w PŚ. Norweg uniemożliwił Prevcowi odniesienie czternastego sukcesu w sezonie.

Po pierwszej części zawodów prowadził Prevc 135,4 pkt (139 m) i wyprzedzał Forfanga o 2,2 pkt (144) oraz o 14,8 Fannemela (143).

W finale Forfang lądował metr bliżej niż poprzednio, natomiast Prevc poszybował "tylko" na 138,5 m.

Ostatni skok na 135,5 m pozwolil Stochowi awansować z 23. miejsca (tylko 124,5) o dziesięć lokat.

Po raz 501. w karierze na rozbiegu zawodów PŚ stanął w sobotę 44-letni Japończyk Noriaki Kasai, urodzony 6 czerwca 1972 roku. Uplasował się po skokach na 133 i 125 m na 12. miejscu o 0,1 pkt przed Stochem.

W klasyfikacji PŚ na trzy zawody przed końcem cyklu prowadzi Prevc - 2023 pkt, wyprzedzając Niemca Severina Freunda - 1364 oraz Gangnesa - 1213. Najlepszy z biało-czerwonych Stoch jest 21. z 259 punktami.

Sobotni konkurs stał pod znakiem bardzo dobrej postawy zawodników Norwegii, których aż pięciu uplasowało się w czołowej dziesiątce. "Odnalazł" formę czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który ukończył zawody na 7. miejscu.

20-letni Forfang w pierwszej kolejce lądował o cztery metry bliżej od rekordu obiektu ustanowionego 11 marca przez Petera Prevca (148 m). Ostatecznie zdystansował Słoweńca o 4,7 pkt. Forfang ma udany sezon, dwa razy był drugi i trzykrotnie uplasował się na najniższym stopniu podium.

Najlepszy ze skoczków gospodarzy, mistrz świata Severin Freund był ostatecznie piąty. W niedzielę skoczkowie ponownie będą rywalizować w Titisee-Neustadt.