MON: Historycy IPN ocenią izby pamięci w jednostkach wojskowych

MON: Historycy IPN ocenią izby pamięci w jednostkach wojskowych
Fot. PAP/Przemysław Piątkowsk

"Program przeglądu izb pamięci pod kątem zawartości, jakie treści są tam przedstawiane i promowane wobec żołnierzy zaczyna być wdrażany; pierwszych efektów będziemy się spodziewali na początku lata; za trzy, cztery miesiące” - powiedział dziennikarzom Fałkowski.

 

Wiceminister przekazał, że przegląd ma objąć wszystkie sale tradycji w jednostkach w skali całego kraju.

 

„Będziemy szli krok po kroku, województwo po województwie, jednostka po jednostce, życzliwie i spokojnie oglądając izby pamięci, ale rugując stamtąd treści, które promują bohaterów reżimu komunistycznego, siewców terroru i osoby, które niczym specjalnym się nie zasłużyły i nie powinny być tam przedstawiane” – powiedział.

 

Dodał, że przeglądu będą dokonywali specjaliści - historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Oni też, w porozumieniu z ministerstwem obrony, będą proponowali zmiany.

 

„To akcja pod auspicjami ministra obrony narodowej, nadzorowana z ministerstwa, ale nie sterowana ręcznie. To będą robili specjaliści, którzy się znają na tematyce, którzy potrafią dobrze, wnikliwie, merytorycznie ocenić zawartość izb” – przekazał wiceminister Fałkowski.

 

Wiceminister uczestniczył w poniedziałek w Warszawie w Wojskowym Instytucie Medycznym w konferencji inicjującej projekt „Radioterapia. Największa inwestycja w historii szpitala przy Szaserów”. O planach oceny wojskowych sal tradycji wiceminister mówił pod koniec lutego.

(PAP)