Rosja: MSW:1,5 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej poszukiwanych z powodu walk za granicą

Rosja: MSW:1,5 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej poszukiwanych z powodu walk za granicą
Fot. PAP/EPA

Kołokolcew mówił o tym na dorocznym rozszerzonym kolegium resortu, w któym uczestniczył też prezydent Rosji Władimir Putin.

 

"W 2015 roku trwała dalsza praca operacyjna w odniesieniu do obywateli wyjeżdżających za granicę w celu udziału w konfliktach zbrojnych. W ewidencji jest ponad 3,4 tys. takich osób; wszczęto wobec nich 1,7 tys. postępowań karnych. Prawie 1,5 tys. bojowników było poszukiwanych listem gończym; 195 zostało skazanych" - podał minister.

 

Kołokolcew podkreślił, że nie można dopuścić, by ci bojownicy, którzy wracają do kraju, kontynuowali w Rosji nielegalną działalność.

 

Szef MSW przekazał również, że w zeszłym roku w Rosji zdelegalizowano jedną organizację terrorystyczną i siedem grup ekstremistycznych. Zaznaczył, że trwają działania zmierzające do uznania innych grup za ekstremistyczne.

 

"W trakcie nadchodzącej kampanii wyborczej należy podjąć skuteczne działania w celu udaremnienia ewentualnych prób wywarcia negatywnego wpływu na sytuację społeczno-polityczną kraju ze strony sił destrukcyjnych" - oświadczył.

 

Wybory do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) odbędą się we wrześniu tego roku. Putin oznajmił w tym kontekście, że należy zapobiec - jak to ujął - "wszelkim próbom ze strony kryminalistów, by przedostać się do struktur władzy".

 

Kołokolcew zapewnił, że MSW stawia sobie za zadanie niedopuszczenie do prowokacji i zamieszek podczas zgromadzeń publicznych w czasie kampanii przedwyborczej.

 

Minister poinformował, że w 2015 roku funkcjonariusze MSW wykryli o ponad 50 procent więcej niż rok wcześniej przypadków przestępstw korupcyjnych. W korupcję zamieszanych było ponad 2 tys. przedstawicieli organów władzy wykonawczej, w tym 651 przedstawicieli władzy na szczeblu federalnym - oświadczył minister.

 

Narada w MSW zbiegła się w czasie z zatrzymaniem w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, wiceministra kultury FR Grigorija Pierumowa, podejrzanego o zdefraudowanie pieniędzy przeznaczonych na budowę i restaurację obiektów kultury.

(PAP)