Duda w USA: chcemy szerszego udziału wojsk NATO w regionie

Duda w USA: chcemy szerszego udziału wojsk NATO w regionie
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent zaznaczył, że najnowsza deklaracja Stanów Zjednoczonych o skierowaniu do Europy Środkowo-Wschodniej brygady pancernej wojsk amerykańskich jest dla Polski satysfakcjonująca.

 

„Natomiast, jeżeli chodzi o szczyt NATO, to trzeba pamiętać, że Sojusz Północnoatlantycki to nie tylko Stany Zjednoczone i Polska.

 

Będziemy rozmawiali o szerszym udziale wojsk sojuszniczych we wzmocnieniu (obecności NATO w regionie) w ćwiczeniach, w intensyfikacji wspólnych działań na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej w tym oczywiście Polski. To będzie na pewno dalszym przedmiotem naszych zabiegów” – powiedział prezydent w Waszyngtonie na konferencji prasowej dla polskich mediów.

 

Duda podkreśli, że Polsce zależy też na wzmocnieniu obecności infrastruktury NATO w regionie. „Chcielibyśmy, aby infrastruktura militarna Sojuszu Północnoatlantyckiego znalazła się na naszym terytorium, żeby mogła służyć do ćwiczeń wojsk Sojuszu, czyli naszych wspólnych ćwiczeń, ale z drugiej strony, żeby mogła być wykorzystywane przez Polską armię” – powiedział prezydent.

 

(PAP)