Prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem Rady Europy

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem Rady Europy

Na spotkanie z prezydentem sekretarz RE przyjechał po rozmowie z premier Beatą Szydło.

 

Na konferencji prasowej, która odbyła się po serii wcześniejszych rozmów a przed spotkaniami z prezydentem i szefową rządu Jagland, pytany o oczekiwania wobec tych spotkań i o to, czy będzie nakłaniał premier do publikacji wyroku, a prezydenta - do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, powiedział, że oczekuje "prawdziwego dialogu opartego na opinii Komisji Weneckiej starając się jednocześnie uwzględnić opinię tych stron, które nie uczestniczą w dialogu".

 

"Liczę na dobrą dyskusję, dobrą wymianę zdań i znajdziemy rozwiązania" - mówił. Jagland podkreślał, że podczas prowadzonych w Warszawie rozmów - podobnie jak Komisja Wenecka - wezwał parlament do znalezienia kompromisowego rozwiązania ws TK.

 

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

Jagland swoją wizytę w Warszawie rozpoczął w poniedziałek rano od spotkania z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Po tym spotkaniu wiceminister Aleksander Stępkowski powiedział, że Jagland docenił fakt, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmian w TK została przekazana do Sejmu.

 

Potem sekretarz RE spotkał się z marszałkiem Sejmu, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim. Marszałek Kuchciński zapewnił po rozmowie, że powołany przez niego zespół ds. Trybunału Konstytucyjnego nie chce oceniać, lecz wykorzystać opinię Komisji Weneckiej. Minister Ziobro oświadczył, że rozmowa z sekretarzem generalnym Rady Europy przebiegała w sympatycznej atmosferze. Były różnice w spojrzeniu na pewne zagadnienia, ale sprawę trzeba rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu; namawiam do tego opozycję - powiedział.

 

Sekretarz generalny RE interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

 

We wtorek rano Jagland rozmawiać będzie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jagland ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

(PAP)