Szydło o raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ws. ŚDM: Raporty są po to, by dokonać zmian

Szefowa rządu pytana o raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na poniedziałkowej konferencji prasowej w Szczecinie, przypomniała, że organizatorem tego wydarzenia jest Kościół, ale - jak zaznaczyła - państwo ma poważne zadania, z których "najważniejszym jest bezpieczeństwo uczestników".

 

"Dzisiaj na podstawie raportu wiemy, że są zastrzeżenia służb do bezpieczeństwa w Brzegach, gdzie ma być planowana główna uroczystość z udziałem ojca świętego" - mówiła Szydło. "Po to są raporty, by z nich wyciągać wnioski i na ich podstawie przeprowadzać konieczne zmiany i poprawić to bezpieczeństwo" - dodała.

 

Rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Dorota Abdelmoula, pytana o raport RCB, przypomniała, że cały czas trwają "intensywne wspólne prace" nad przygotowaniem wizyty ojca świętego i ŚDM oraz nad ich szczegółowym programem, dotyczące logistyki, bezpieczeństwa i obsługi tego wydarzenia.

 

"Oficjalne decyzje to są te decyzje, które podejmujemy wspólnie - zarówno strona rządowa, jak i kościelna. I są to zarówno sprawy dotyczące bezpieczeństwa oraz logistyki, jak i programu" - dodała.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – jak podała TVN24 - przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. W dokumencie zwrócono uwagę na potencjalne nieprawidłowości, które mogą narażać zdrowie i życie uczestników imprezy, jeśli zostanie ona zorganizowana w Brzegach pod Wieliczką. Tam ma odbyć się msza z udziałem papieża Franciszka kończąca ŚDM.

 

"Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze, miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi" - podkreślono w raporcie.

 

RCB wskazuje, że plan imprezy nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia medycznego, zabrakło planu ewakuacji. Zwraca także uwagę, że niedaleko znajduje się linia wysokiego napięcia, drogi dojazdowe nie są odpowiednie, nie uwzględniono zagrożenia spowodowanego zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego. Zwrócono także uwagę na znajdujące się niedaleko rzeki - zdaniem autorów raportu mosty na nich nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.

 

"To są uwagi do wstępnego planu zabezpieczenia ŚDM. Jego ostateczna wersja ma zostać przygotowana przez wojewodę małopolskiego do 15 maja. Te uwagi służą temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestników ŚDM na jak największym poziomie i żeby ten ostateczny plan był jak najlepszy" - powiedziała PAP Anna Adamkiewicz z RCB.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św.

(PAP)