Związany z aferą Panama Papers, premier Islandii zwrócił się do prezydenta o rozwiązanie parlamentu

Związany z aferą Panama Papers, premier Islandii zwrócił się do prezydenta o rozwiązanie parlamentu
Fot. PAP/EPA/STR

Po rozmowie z premierem prezydent zapowiedział, że przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat przyszłości parlamentu musi spotkać się na konsultacjach z przedstawicielami głównych sił politycznych w kraju.

 

Wcześniej tego samego dnia Gunnlaugsson groził rozwiązaniem parlamentu w przypadku braku poparcia dla jego gabinetu ze strony partnera koalicyjnego, Partii Niepodległości (PN). Premier domagał się, aby PN wsparło go w obliczu afery "Panama Papers". Swoje ultimatum ogłosił po spotkaniu z szefem PN i jednocześnie ministrem finansów Bjarnim Benediktssonem.

 

Dymisji szefa rządu Islandii chce opozycja w związku z tym, że jego nazwisko pojawiło się w dokumentach kancelarii prawnej z Panamy wyspecjalizowanej w prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych. Z "Panama Papers" wynika, jak podawały agencje, że jesienią 2007 roku Gunnlaugsson i kobieta, z którą się później ożenił byli udziałowcami firmy Wintris Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Swoje udziały Gunnlaugsson przekazał potem żonie.

 

Dzień wcześniej Gunnlaugsson wykluczał możliwość podania się do dymisji w związku z aferą "Panama Papers". W poniedziałek informowano, że nie wszczęto dotychczas śledztwa przeciwko Gunnlaugssonowi.

(PAP)