PiS blokuje inwestycje w Warszawie

Pierwsza zablokowana przez PiS inwestycja to budowa nowej siedziby Sinfonii Varsovii. W maju miasto chciało zacząć wartą ponad 300 milionów złotych przebudowę zabytkowej siedziby dawnego Instytutu Weterynaryjnego. Zmieniony został nawet lokalny plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic ronda Wiatraczna. Jednak wojewoda niedawno zaskarżył tę zmianę blokując budowę.

 

Dobra zmiana nie ominęła też rozbudowy drugiej linii metra. Warszawa czeka już blisko dwa miesiące na pozwolenia na budowę. Na liście zagrożonych projektów są też linie tramwajowe czy remont kamienic na Pradze.

Służby prasowe wojewody mazowieckiego twierdzą, że jego decyzje są wynikiem łamania przez miasto przepisów. Na przykład przygotowując się do inwestycji w okolicach ronda Wiatraczna miasto miało naruszyć między innymi ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o drogach publicznych czy o ochronie zabytków.

 

W przypadku pozwolenia na rozbudowę drugiej linii metra - zdaniem wojewody - potrzebna jest ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko, którą przeprowadza Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.