Zamachowiec z Paryża zatrzymany w Belgii

Belgijskie władze poinformowały, że zatrzymano kilka osób, które mogą mieć związek z zamachami terrorystycznymi w Brukseli i Paryżu. Wśród nich jest Mohamed Abrini, podejrzewany o udział w obu atakach.

 

31-letni Belg trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie tuż po tym, gdy został zidentyfikowany jako osoba jadąca samochodem razem z Salahem Abdeslamem. Tego drugiego uważa się za koordynatora paryskich zamachów.

 

Abdeslama aresztowano cztery dni przed zamachami na lotnisku w Zaventem i w brukselskim metrze. Sam oskarżony przyznał się jedynie do listopadowych ataków w Paryżu. Francuska prokuratura uważa, że odpowiadał za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów. Abdeslam twierdzi, że nic nie wiedział o planowanych zamachach w Brukseli, w których zginęły trzydzieści dwie osoby.

 

Od zatrzymania Abseslama to właśnie Mohamed Abrini był jednym z dwóch najważniejszych poszukiwanych. Uważa się, że brał udział w przygotowaniu zamachów w Paryżu i Brukseli. Jak podają belgijskie media, jest praktycznie pewne, że to on był zamachowcem w kapeluszu z lotniska Zaventem.