Watykan do apb. Paetza: obowiązuje zakaz udziału w uroczystościach publicznych

"Trudno sobie wyobrazić, aby nie było to zachowane podczas celebracji z udziałem Legata Papieskiego, nie mówiąc już o wizycie Ojca Świętego w Polsce z okazji ŚDM" - podało w komunikacie biuro prasowe KEP.

 

Wcześniej nuncjusz zwrócił się do metropolity poznańskiego o przekazanie listu abp. seniorowi Juliuszowi Paetzowi z taką samą informacją - że Watykan nie widzi możliwości jego uczestnictwa w jubileuszowych uroczystościach kościelnych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Jak poinformował rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak, w liście tym napisano, że pojawiające się w mediach informacje dotyczące jego uczestnictwa w oficjalnych uroczystościach 1050. rocznicy chrztu Polski, "tworzą dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej nową sytuację niepotrzebnego i szkodliwego zamieszania".

 

Zdaniem nuncjatury decyzję tę należy traktować jako normę także na przyszłość, zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży. „Ojciec święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy” – napisał abp. Celestino Migliore.

 

W 2002 roku dziennik "Rzeczpospolita" w tekście "Grzech w Pałacu Arcybiskupim" podał, że abp Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Według dziennika, o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo było wtedy od co najmniej dwóch lat. Metropolita ustąpił ze stanowiska, ale pozostał w Poznaniu jako biskup senior. Nigdy nie potwierdził stawianych mu zarzutów. Żaden z rzekomo pokrzywdzonych kleryków nie złożył zawiadomienia w sprawie molestowania, więc sprawa nie była badana też przez prokuraturę.

 

(PAP)