Rosja groźniejsza od ISIS? Kontrowersyjna wypowiedź Witolda Waszczykowskiego

Po dziesiątkach spotkań i wielu godzinach dyskusji na temat światowego bezpieczeństwa, które zorganizowane zostały w Bratysławie najczęściej cytowana jest wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że Rosja stanowi większe zagrożenie niż terroryści.

 

- Rosyjska aktywność jest rodzajem egzystencjalnego zagrożenia, bo ta aktywność może zniszczyć całe kraje. Mamy też nie egzystencjalne zagrożenia jak terroryści, czy masowa fala migracji, które chciały by zmienić politykę niektórych krajów, ale ich nie zniszczą. Terroryści mogą wyrządzić wiele szkód w kolejnej stolicy ale nie zniszczą całego kraju - mówił szef MSZ. 

 

Agencja informacyjna Reuters napisała, że Polska stara się w ten sposób zabiegać o większe zaangażowanie wojskowe NATO na flance wschodniej. Porównanie Rosji do zagrożenia terroryzmem zostało zauważone nie tylko w Rosyjskich gazetach. Stanowcze słowa Witolda Waszczykowskiego cytują Amerykańscy, Brytyjscy i nawet arabscy czy hinduscy dziennikarze.