Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, co najmniej 77 osób nie żyje

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, co najmniej 77 osób nie żyje
PAP/EPA/FREDDY CONSTANTE

Epicentrum trzęsienia znajdowało się 27 km na południowy wschód od miasta Muisne leżącego w północno-zachodniej części kraju. Odnotowano także co najmniej 36 wstrząsów wtórnych. Agencje zwracają uwagę, że było to najsilniejsze trzęsienie w tym kraju od 1979 roku.

 

Wiceprezydent kraju Jorge Glas poinformował w telewizyjnym wystąpieniu, że wstępne dane mówią o 41 zabitych w miastach Manta, Portoviejo i Guayaquil. Jednak zaznaczył, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych najprawdopodobniej wzrośnie, ponieważ władze nie otrzymały jeszcze informacji z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem.

 

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku ostrzega przed możliwością wystąpienia tsunami na pewnych odcinkach wybrzeża.

 

Jednak władze Ekwadoru nie ogłosiły oficjalnego alarmu w tej sprawie. Wiceprezydent Glas zaapelował do osób mieszkających w pobliżu wybrzeża Oceanu Spokojnego, aby udali się na wyżej położone obszary. Ogłoszono też stan wyjątkowy w sześciu z 24 prowincji kraju.

 

"To bardzo ważne, aby obywatele zachowali spokój w trakcie stanu wyjątkowego" - podkreślał wiceprezydent.

 

Jak poinformowały władze kraju, silne wstrząsy spowodowały "znaczne szkody" zwłaszcza w pobliżu epicentrum oraz m.in. w mieście portowym Guayaquil, w zachodnim Ekwadorze, gdzie zawaliła się estakada.

 

Od czwartku seria wstrząsów nawiedzała także południową Japonię w rejonie miasta Kumamoto. W ich wyniku zginęło 41 osób.

 

(PAP)