Ławrow: nie ma żadnych tajnych rozmów z USA w sprawie Syrii

Ławrow: nie ma żadnych tajnych rozmów z USA w sprawie Syrii
PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

"Próby wykazania, że istnieje jakiś tajny kanał negocjacji, a tym bardziej, że w ramach tych tajnych negocjacji ktoś obiecał zdecydować o losie Asada z pominięciem rozmów wewnątrzsyryjskich, to nieprawda" - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie.

 

Niektóre media sugerowały, że Rosja przystała w tajnych negocjacjach na odejście Asada, czego domaga się syryjska opozycja. Uważa ona, że ustąpienie prezydenta jest niezbędne do rozwiązania konfliktu w Syrii, gdzie niemal pięcioletnia wojna pochłonęła 270 tys. istnień ludzkich, a kilka milionów Syryjczyków zmusiła do opuszczenia domów i kraju.

 

Zdaniem Ławrowa doniesienia, że Moskwa prowadzi w tej sprawie tajne negocjacje z USA to próba udaremnienia realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa (RB) ONZ, która stanowi, że "jedynie naród syryjski będzie decydować o losie Syrii". Ławrow uważa, że jest to też próba skompromitowania Rosji i Rady Bezpieczeństwa.

 

Według agencji Associated Press Ławrow zaapelował o bezpośrednie rozmowy między syryjskim rządem a opozycją w ramach tych toczących się w Genewie.

 

W Genewie pod egidą ONZ trwają niebezpośrednie negocjacje między opozycją a reżimem; mają na celu zakończenie konfliktu. Miał temu też sprzyjać obowiązujący od 27 lutego wynegocjowany przez USA i Rosję rozejm w Syrii. Porozumienie to nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu czy powiązanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

 

W poniedziałek ugrupowania zbrojnej opozycji zarzuciły wysłannikowi ONZ Staffanowi de Misturze, że sprzyja władzom w Damaszku i wezwały negocjatorów reprezentujących opozycję w Genewie do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska.

 

(PAP)