Putin zaproszony z wizytą do Francji w październiku

Putin zaproszony z wizytą do Francji w październiku
fot. PAP/EPA

"Oczekujemy prezydenta Putina (...) Przekazałem mu pozdrowienia od prezydenta Hollande'a i zaproszenie do złożenia wizyty w październiku" - powiedział Ayrault, rozpoczynając spotkanie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

 

Wcześniej spotkał się z Putinem, a rozmowę z nim, wg rosyjskich mediów, określił jako interesującą i pożyteczną.

 

"Sądzę, że (Putin) przyjedzie, gdyż w zasadzie się zgodził" - powiedział francuski minister spraw zagranicznych, dla którego to pierwsza wizyta w Moskwie od czasu nominacji na szefa dyplomacji.

 

AFP pisze, że wizyta Putina we Francji może się zbiec z inauguracją prawosławnej świątyni i centrum kultury rosyjskiej, które powstają w Paryżu.

 

Francuska agencja przypomina też, że do ostatniej wizyty prezydenta Putina w państwie UE doszło w lutym r. 2015, gdy przyjął zaproszenie węgierskiego premiera Viktora Orbana. Później, pod koniec roku 2015, prezydent Rosji uczestniczył w szczycie COP 21 (konferencja klimatyczna) w Paryżu.

 

Ayrault zaznaczył, że stosunki między Francją a Rosją mimo kwestii spornych pozostają intensywne.

 

Ławrow, z którym wg francuskiego MSZ Ayrault miał rozmawiać o kryzysie na Ukrainie, w Syrii i Libii, oświadczył, że Francja pozostaje "kluczowym partnerem" Rosji na arenie międzynarodowej.

 

"Wierzymy, że kryzysy są i mijają, tradycje zaś pozostają na zawsze" - powiedział Ławrow.

(PAP)