Prezydent Warszawy zaprosiła Timmermansa na Paradę Schumana

"Zaprosiłam Timmermansa na wspólne świętowanie Dnia Europy na Paradzie Schumana i Koncercie Europejskim 7 maja" - napisała Gronkiewicz-Waltz w środę na Twitterze.

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że ze strony Timmermansa nie wpłynęło jeszcze potwierdzenie przyjazdu do Warszawy. Dodał, że zaproszenie dla wiceszefa Komisji Europejskiej zostało wysłane już kilka tygodni temu. Zaproszeni zostali także inni goście z zagranicy.

 

"Co roku organizując Dzień Europy, podczas którego odbywa się Parada Schumana, zawsze zapraszamy polityków europejskich, którzy mają wpływ na kształtowanie Europy, działają na rzecz pogłębiania integracji" - powiedział Milczarczyk.

 

W tym roku Parada Schumana przejdzie ulicami Warszawy 7 maja, wystartuje o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia. Parada to manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej i dla aktywnej roli Polski w silnej Unii Europejskiej - informuje na swojej stronie Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

 

Szef dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział we wtorek, że być może w maju wiceprzewodniczący KE zdecyduje się odwiedzić Polskę. Dodał, że do tej pory nie została potwierdzona chęć złożenia ponownej wizyty przez Timmermansa w naszym kraju.

 

Wiceszef KE był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Spotkał się on wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

 

7 maja także PO wraz z innymi partiami opozycyjnymi i Komitetem Obrony Demokracji organizuje w Warszawie marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Marsz o godz. 13 wyruszy sprzed siedziby TK przy ul. Szucha i przejdzie na plac Piłsudskiego.

 

(PAP)