Włochy: 58 wyroków skazujących w procesie kalabryjskiej mafii

Włochy: 58 wyroków skazujących w procesie kalabryjskiej mafii

Łącznie zarzuty postawiono 147 osobom, ale blisko połowę z nich sądzono w trybie przyspieszonym. To jeden z największych procesów w historii włoskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Rozprawy odbywały się w specjalnej auli urządzonej w pawilonie na terenie bolońskich targów. Żadna sala sądowa nie była w stanie pomieścić tylu oskarżonych i ich obrońców.

 

Dochodzenie w sprawie działalności kalabryjskiej mafii 'ndranghety w Emilii-Romanii miało kryptonim "Aemilia", nawiązujący do nazwy prowincji z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

 

Akt oskarżenia dotyczył między innymi przeniknięcia struktur mafijnych do robót przy odbudowie po trzęsieniu ziemi w tym regionie w 2012 roku, a także próby wpłynięcia na wynik wyborów samorządowych.

 

Spośród 71 sądzonych 58 otrzymało w piątek wyroki skazujące od 2 do 15 lat więzienia. Karę 9 lat i 4 miesięcy za powiązania z zorganizowaną przestępczością otrzymał miejscowy dziennikarz sportowy.

 

13 osób uniewinniono. Są wśród nich dwaj lokalni politycy centroprawicy oraz urzędnicy lokalnej administracji, którzy zostali oczyszczeni z zarzutów powiązań z mafią.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka

 

(PAP)