Miliard euro na pomoc uchodźcom. Unia porozumiała się z Turcją

Unia ratuje swoje porozumienie z Turcją. Przewodniczący rady europejskiej obiecał Turkom miliard euro na pomoc dla uchodźców. Pieniądze mają zostać przekazane latem.

 

- Turcja daje najlepszy na świecie przykład traktowania uchodźców. Nikt nie ma prawa pouczać Ankary w sprawie tego, co powinna zrobić - mówił Donald Tusk. 

 

Z inną propozycją wyszła Kanclerz Niemiec Angela Merkel - która wcześniej z Donaldem Tuskiem oraz wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem odwiedziła turecki obóz dla uchodźców z Syrii.

 

- Apeluję o utworzenie stref, gdzie zawieszenie broni jest szczególnie egzekwowane i gdzie można zagwarantować znaczny stopień bezpieczeństwa - powiedziała niemiecka kanclerz. 

 

Premier Turcji zapewniał z kolei, że jego kraj wypełnił wszystkie zobowiązania z umowy z UE ws. uchodźców; zaprzeczył, by Syryjczycy byli odsyłani z Turcji wbrew swej woli do ogarniętego wojną kraju.

 

Zgodnie z unijno-tureckim porozumieniem uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z powrotem do Turcji.