SOK-iści uczą się przed Światowymi Dniami Młodzieży m.in. savoir-vivre'u

SOK-iści uczą się przed Światowymi Dniami Młodzieży m.in. savoir-vivre'u
Fot. PAP

Dwudniowe treningi poprawiające zdolności komunikacyjne przechodzą SOK-iści odpowiedzialni za patrolowanie stacji, przystanków kolejowych oraz ich okolic. Podobne, dodatkowe zajęcia praktyczne przed Światowymi Dniami Młodzieży(ŚDM) zaplanowano również dla służby dyżurnej SOK, czyli grupy funkcjonariuszy, która przyjmuje zgłoszenia telefoniczne dotyczące zdarzeń na terenach kolejowych.

 

SOK-iści służby dyżurnej trenują szybkie zdobywanie potrzebnych wiadomości od rozmówców, a także czytelne i zrozumiałe przekazywanie informacji zwrotnych. Ponadto funkcjonariusze ćwiczą sprawne porozumiewanie się w języku angielskim, gdyż w czasie ŚDM operatorzy telefonu bezpieczeństwa czynnego przez 24 godziny na dobę (22 474 00 00), będą porozumiewać się także po angielsku.

 

"Wszystkie szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne. W kilkunastu turach doświadczona kadra trenerów przeszkoli w sumie ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy. Zakończenie cyklu wszystkich kursów planowane jest w czerwcu" - podkreśliła spółka w komunikacie.

 

Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności, w tym mobilne centra monitoringu. Mają oni przy współpracy z policją oraz innymi służbami zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom z całego świata.

 

Każdego dnia pół tysiąca SOK-istów obejmie szczególnym nadzorem przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których przewidziano uroczystości ŚDM. Planowane jest m.in. wzmocnienie patroli i wykorzystanie mobilnych centrów monitoringu. Zwiększona ma być także liczba patroli ochrony na dworcach.

 

W marcu br. na mocy specustawy przygotowanej w związku z ŚDM, przyznano Straży Ochrony Kolei - czasowo - dodatkowe uprawnienia. Podczas zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży SOK-iści będą mogli w razie potrzeby przeszukać bagaże podróżnych. Pozwoli to funkcjonariuszom sprawnie zareagować, gdy np. zauważą podejrzany pakunek lub bagaż pozostawiony bez opieki. Przeszukanie usprawnić mają wykrywacze metalu, w które doposażone zostaną patrole. Ponadto SOK zyskała prawo do rejestracji i nagrywania obrazu, co ułatwi mundurowym monitoring i obserwację tłumu.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

(PAP)