Prezydent do Polonii: dbacie, by polskie dzieci uczyły się rodzimego języka

Prezydent do Polonii: dbacie, by polskie dzieci uczyły się rodzimego języka
PAP/Tomasz Gzell

"Wręczając dzisiaj te odznaczenia, m.in. dziękowałem państwu, właśnie w imieniu Rzeczypospolitej jako prezydent, za waszą działalność dla Polaków za granicą. W wielu dziedzinach - w dziedzinie edukacji - gdzie dbacie o to, by polskie dzieci, polska młodzież mogła uczyć się rodzimego języka, mogła uczyć się rodzimej historii, by mogła w ten sposób budować swoje korzenie, swoją tożsamość, pogłębiać swój związek z ojczyzną" - podkreślił prezydent podczas uroczystości na dziedzińcu Belwederu.

 

Jak dodał chodzi także o kulturę i naukę. "Przysparzając w ten sposób chwały Polsce i budując (...) tożsamość, pamięć, wszystko to, co ważne i powoduje, że Polska pozostaje w sercach" - zaznaczył.

 

"I potem to młode pokolenie przekazuje ją z kolei swoim dzieciom. Przekazuje dlatego, że jest przekonane, że to sprawa ważna. Jest przekonane, bo tak zostało nauczone przez swoich rodziców, przez nauczycieli, przez wszystkich tych ludzi, Polaków, z którymi zetknęli się właśnie w instytucjach polskiej kultury, a także w instytucjach naukowych. Bardzo za to dziękuję" - podkreślił Andrzej Duda.

 

(PAP)