Amnesty Inernational krytykuje władze Iraku - szokujące warunki przetrzymywania podejrzanych o terroryzm

Amnesty Inernational krytykuje władze Iraku - szokujące warunki przetrzymywania podejrzanych o terroryzm
PAP/EPA

Delegacja AI, z sekretarzem generalnym Salilem Shetty na czele, uzyskała zgodę na wizytę w sobotę w ośrodku zatrzymań w Amrijat al-Faludża w sunnickiej prowincji Anbar na zachód od Bagdadu.

 

"Odwiedziliśmy ośrodek zatrzymań, gdzie przebywa 700 tak zwanych podejrzanych o terroryzm, trzymanych w zamknięciu od miesięcy" - powiedział AFP Shetty.

 

"Warunki ich przetrzymywania są dość szokujące; niektórzy (przebywają) na metrze kwadratowym na osobę, nie mając wystarczająco dużo miejsca, by się położyć" - dodał.

 

"Toalety są w tym samym pomieszczeniu, dostają mało pożywienia" - relacjonował.

 

Donatella Rovera, odpowiadająca w AI za sytuacje kryzysowe, powiedziała, że prowadzony przez irackie służby antyterrorystyczne ośrodek w Amrijat al-Faludża jest przepełniony, a za dochodzenie w sprawach wszystkich zatrzymanych odpowiada tam jedynie czterech śledczych.

 

W prowincji Anbar od 2014 roku toczą się walki irackich sił bezpieczeństwa z dżihadystami z Państwa Islamskiego. W rezultacie tysiące sunnitów zostało zatrzymanych pod pozorem ich udziału w działalności terrorystycznej.

 

"Żadnemu z nich nie postawiono formalnych zarzutów. Są przetrzymywani miesiącami, ponieważ władze lokalne nie mają możliwości prowadzenia dochodzenia w ich sprawach" - powiedział Shetty.

 

"Władze same podają, że nie wiedzą, jak większość tych ludzi trafiła (do ośrodka); sądzą, że większość z nich jest niewinna" - dodał.

Jego zdaniem podobnych miejsc jest w kraju więcej, a ta sytuacja pokazuje, do jakiego stopnia "system wymiaru sprawiedliwości nie funkcjonuje" w Iraku.

 

Według AI naprawa systemu wymiaru sprawiedliwości powinna być priorytetem dla władz Iraku, gdzie wciąż mają miejsce poważne przypadki łamania praw człowieka, które nie są odpowiednio karane.

 

(PAP)