Grecja: napływ migrantów w kwietniu mocno zmalał

Grecja: napływ migrantów w kwietniu mocno zmalał
PAP/EPA

W kwietniu 2016 roku do Grecji przedostało się 3 469 migrantów, podczas gdy w kwietniu 2015 roku było to 13 556 osób. Zanotowano także znaczący spadek w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy br. - w styczniu w Grecji wylądowało 67 415 migrantów, w lutym 57 066, a w marcu 26 971 - wynika z danych utworzonego w Atenach sztabu oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

 

W pierwszych dniach maja liczba przybywających z Turcji migrantów również pozostawała niska i wyniosła 112 osób.

 

Jak pisze agencja dpa, odczuwalne ograniczenie migracji do Grecji tłumaczy się przede wszystkim porozumieniem zawartym przez Unię Europejską i Turcję. W myśl tej umowy uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z powrotem do Turcji, jeśli nie złożyli wniosku o azyl lub jeśli ich wniosek został odrzucony. Za każdego Syryjczyka wydalonego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

 

To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

 

(PAP)