Balcerowicz wskazał główne kierunki reform na Ukrainie

Balcerowicz wskazał główne kierunki reform na Ukrainie
Fot. PAP

„Chcemy pracować ze wszystkimi we władzach Ukrainy. Uważamy, że wiele można tu zrobić, gdyż wciąż istnieją duże rezerwy” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek w Kijowie. Wystąpił na niej z drugim szefem doradców Poroszenki, byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem.

 

Balcerowicz wskazał, że w celu rozwoju gospodarczego Ukraina powinna przede wszystkim: wyeliminować monopole i przywileje oligarchów, polepszyć warunki działalności małego i średniego biznesu, wzmocnić konkurencję, przeprowadzić głębszą deregulację, a przede wszystkim przyspieszyć walkę z korupcją.

 

„Na Ukrainie zaczyna się wzrost gospodarczy, który będzie kontynuowany, jeśli będą reformy popierane przez rząd, lecz przede wszystkim przez parlament” – podkreślił były polski wicepremier, minister finansów i były szef NBP.

 

Balcerowicz ocenił, że bardzo trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej Ukraina była jeszcze dwa lata temu, stopniowo ulega poprawie. „Zrobiono naprawdę wiele. Po pierwsze dywersyfikacja rynku energii. Nie zależycie już od importu gazu od (rosyjskiego) Gazpromu; kilka lat temu import wynosił ponad 40 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a teraz bierzecie zero. Jest to rekord w Europie” – powiedział.

 

„Postępuje dywersyfikacja eksportu. Z jednej strony w związku z rosyjskimi sankcjami, ale też w związku z intensyfikacją kontaktów z UE, która jest teraz najważniejszym partnerem eksportowym dla Ukrainy. Dzięki polityce rządu udało się uniknąć katastrofy budżetowej. Darzę w związku z tym dużym szacunkiem (byłego) premiera Arsenija Jaceniuka i członków jego rządu” – zaznaczył.

 

Miklosz wyjaśnił, że głównym celem działalności zespołu doradców strategicznych prezydenta Ukrainy jest wspieranie reform. „Nasza grupa jest niewielka i liczy około 15 osób. Należą do niej eksperci ukraińscy, polscy i słowaccy” – poinformował.

 

„Muszę powiedzieć, że w ciągu dwóch lat od Majdanu w dziedzinie reform Ukraina zrobiła więcej niż w ciągu ponad 20 lat wcześniej. Z drugiej jednak strony teraz trzeba zrobić jeszcze więcej niż w ostatnich dwóch latach. Głównym zagrożeniem dla reform i przyszłości Ukrainy jest populizm” – oświadczył Miklosz.

 

Balcerowicz i Miklosz zostali doradcami Poroszenki w kwietniu. Rolę zastępcy Balcerowicza przyjął Jerzy Miller, były wiceminister finansów, b. szef MSWiA i b. wojewoda małopolski. W grupie doradców znajduje się także Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce.

(PAP)