Kreml: Rosja nie jest zagrożeniem, lecz swych interesów będzie bronić

Kreml: Rosja nie jest zagrożeniem, lecz swych interesów będzie bronić
Fot. PAP/EPA

"Powtarzaliśmy, że odrodzona Rosja nie stanowi dla nikogo zagrożenia. Jednocześnie jednak nie możemy ignorować działań, które mogą być bezpośrednim lub potencjalnym zagrożeniem dla jej narodowych interesów i jeśli zajdzie taka potrzeba, strona rosyjska tradycyjnie będzie ich bronić" - podkreślił Pieskow.

 

Zaznaczył, że "Rosja konsekwentnie opowiada się za obopólnie korzystną współpracą, przy braniu pod uwagę interesów wszystkich partnerów, a także za wspólnym rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych".

 

Nowy dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti podczas spotkania z mediami w środę po objęciu stanowiska wymienił Rosję wśród nowych wyzwań dla bezpieczeństwa Sojuszu.

 

Powiedział, że spodziewa się "ograniczonej" komunikacji z rosyjską generalicją, dopóki Moskwa nie zacznie znów przestrzegać międzynarodowych norm i zasad. Dodał, że Rosja jest nadal aktywna militarnie na wschodzie Ukrainy oraz że Sojusz powinien ponownie rozważyć, jakiego rodzaju konkretnego wsparcia może udzielić Kijowowi.

 

Podkreślił, że z Rosją należy komunikować się "bardzo konsekwentnie i bardzo jasno".(PAP)