Wyciek amoniaku w olsztyńskim Indykpolu - są ranni

Rzecznik prasowy olsztyńskich strażaków Sławomir Filipowicz poinformował PAP, że w wyniku rozszczelnienia instalacji z amoniakiem dwanaście osób zostało poszkodowanych i trafiło na obserwację do szpitala. "Skarżą się na dolegliwości ze strony układu oddechowego, ale są przytomni, ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo" - powiedział PAP Filipowicz i dodał, że liczba osób, które ucierpiały w wyniku wypadku może być większa, ponieważ strażacy weryfikują stan każdego z ewakuowanych pracowników.

 

Na miejscu pracują strażacy-ratownicy chemiczni. Filipowicz powiedział, że na razie strażacy nie będą uszczelniać instalacji, ponieważ ma ona zostać zaspawana przez Indykpol. "Pracownicy sami odcięli śluzami tę uszkodzoną część instalacji amoniakalnej" - przyznał rzecznik strażaków.

 

 

PAP/Tomasz Waszczuk
PAP/Tomasz Waszczuk

 

 

 

 

 

 

Wcześniej dyżurny miasta Olsztyn (komórka nadzorująca nagłe zdarzenia na terenie Olsztyna) powiedział PAP, że w wyniku awarii zdecydowano o ewakuowaniu 150 osób, które znajdowały się w zakładzie. Miejski przewoźnik podstawił pod fabrykę autokary, by w razie potrzeby służyły do pomocy strażakom i ewakuowanym. Do awarii doszło w piątek przed godziną 8 rano w zamkniętym pomieszczeniu zakładu. Przyczyna uszkodzenia instalacji z amoniakiem nie jest na razie znana.

 

Olsztyński Indykpol jest zakładem przetwórstwa mięsa indyczego i wyrobów indyczych, należy do liderów tej branży w skali Polski.

(PAP)