Kościół Rydzyka konsekrowany - byli najważniejsi politycy PiS-u

Kościół Rydzyka konsekrowany - byli najważniejsi politycy PiS-u
PAP/Tytus Żmijewski

Na początku uroczystej mszy świętej kard. Grocholewski, ustanowiony przez papieża specjalnym wysłannikiem na konsekrację, odczytał list z Watykanu. "Już teraz Bogu Wszechmogącemu składam dzięki za to sanktuarium, wybudowane staraniem członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z pomocą wielu Polaków, żyjących zarówno w ojczyźnie, jaki i wśród narodów" - napisał w liście Franciszek.

 

PAP/Tytus Żmijewski
PAP/Tytus Żmijewski
 

 

Papież pokreślił, że konsekracja odbywa się 18 maja, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

 

"Jest dla mnie powodem ogromnej radości fakt, że przypadło mi konsekrować kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i to w imieniu papieża Franciszka, który łączy się z nami podczas tej uroczystości. Wiemy, że dzisiaj na Placu św. Piotra podczas audiencji pozdrowił wszystkich nas tutaj obecnych. Cieszę się także bardzo, że ta świątynia od samego początku będzie sanktuarium" - powiedział w homilii kard. Grocholewski.

 

Legat zaznaczył, że "wybudowanie świątyni jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania, jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej".

 

Kard. Grocholewski wskazał też na wymowę wezwania świątyni, jakim jest Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

"Po raz pierwszy, jak się wydaje, terminu +nowej ewangelizacji+ użył św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej podróży do Polski, w Krakowie, w Mogile, dnia 9 czerwca 1979 r., a więc już na początku pontyfikatu. Od tamtego czasu wezwanie do +nowej ewangelizacji+ powtarzało się w jego nauczaniu z coraz większą częstotliwością. Nowa ewangelizacja stała się niejako +lejtmotywem+ całego jego pasterzowania" - mówił były przewodniczący Kongregacji Wychowania Katolickiego.

 

Kardynał podkreślił, że "w Polsce konieczna jest nowa ewangelizacja, realizowana po myśli Jana Pawła II, z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu, zgodnie z wymogami czasu".

 

List do uczestników uroczystości konsekracji przesłał prezydent Andrzej Duda; odczytał go szef prezydenckiego gabinetu Adam Kwiatkowski.

 

"Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem jego samego. W pewnym sensie będzie to również pomnik naszej kultury - polskości opartej na szacunku dla osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II - napisał w liście prezydent.

 

W uroczystej mszy świętej wzięło udział kilkuset duchownych, w tym kilkudziesięciu hierarchów. Obecni byli m.in. współpracownicy papieża Jana Pawła II metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a także nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

 

Obecni byli również politycy: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie - m.in. Mariusz Błaszczak, Beata Kempa, Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Zbigniew Ziobro oraz parlamentarzyści z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. W uroczystości wziął udział także ambasador Stanów Zjednoczonych Paul Jones.

 

PAP/Tytus Żmijewski
PAP/Tytus Żmijewski
 

 

Bardzo wiele osób, które nie zmieściły się w kościele, uczestniczyło w uroczystości na zewnątrz, gdzie rozmieszczone były telebimy.

Uroczystość konsekracji poprzedziła "parada dziejów"; jej uczestnicy przebrani byli za postaci historyczne z różnych okresów dziejów Polski, m.in. Mieszka i Dąbrówki. Jeszcze wcześniej goście przybyli na uroczystość konsekracji wzięli udział w kilkugodzinnym koncercie w amfiteatrze położonym nieopodal kościoła, na brzegu Wisły.

 

"Każdy z nas będzie pewnie na swój sposób przeżywał tę uroczystość. Każdy z nas po cichu będzie w swoim sercu modlić się za rzeczy dla niego ważne, ale myślę, że tym, co nas wszystkich łączy, (że) jesteśmy tutaj - jest to, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy rodziną i że kochamy nasza ojczyznę. Kiedy tak patrzę na państwa, na nas wszystkich, na ten kolorowy tłum, radosny i roześmiany, to myślę sobie: dobrze być w Polsce" - powiedziała premier Beata Szydło do zebranych w amfiteatrze.

 

Świątynia jest położona w pobliżu dawnego Portu Drzewnego na Wiśle, w sąsiedztwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz odwiertów geotermalnych. Budowa trwała niecałe cztery lata. Plac budowy został poświęcony 20 czerwca 2012 r., akt erekcyjny wmurowano 8 września 2012 r. 6 września 2015 r. wmurowano kamień, który pochodzi z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej w czasach Konstantyna w IV w.

 

PAP/Tytus Żmijewski
PAP/Tytus Żmijewski
 

 

Projektantem kościoła jest Andrzej Ryczek. Kopułę kościoła wieńczy korona. Prezbiterium świątyni jest repliką prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z autentycznym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy. Jest też tu figura Jana Pawła II modlącego się na klęczniku.

 

W prezbiterium umieszczono relikwie św. Jana Pawła II (krew), którym na koniec uroczystości konsekracji hołd oddała premier Szydło.

W kościele znajduje się też kaplica pamięci jako wyraz wdzięczności dla Polaków, którzy w czasie hitlerowskiej okupacji z narażeniem życia ratowali Żydów.

 

(PAP)