Zatonął statek z migrantami na Morzu Śródziemnym; dziesiątki zaginionych

Zatonął statek z migrantami na Morzu Śródziemnym; dziesiątki zaginionych
PAP/EPA

Włoskie okręty uratowały dotychczas 130 osób.

 

To trzeci taki wypadek na Morzu Śródziemnym w ciągu ostatnich dni. W środę w wyniku zatonięcia przeładowanego ludźmi dużego statku rybackiego zginęło co najmniej pięć osób, a ok. 100 uznano za zaginione. W czwartek kolejny wypadek łodzi doprowadził do śmierci 20-30 migrantów.

 

Według AFP od poniedziałku do czwartku u wybrzeży Libii uratowano ponad 10 tys. migrantów. Jak zauważa AFP, z Libii uchodźcy przybywają falami - po okresach, gdy ich napływ maleje, następuje czas, w którym w podróż do Włoch wybierają się masowo. Choć w ostatnim tygodniu napływ ten znacząco wzrósł, liczba migrantów zarejestrowana od początku roku jest nieco niższa w porównaniu do tego samego okresu w ostatnich dwóch latach.

 

Według opublikowanych w środę danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców do samych Włoch od początku roku dotarło blisko 38 tys. migrantów. W tym samym czasie - jak poinformowała we wtorek Organizacja ds. Migracji - 1370 migrantów straciło życie, próbując dostać się do Europy przez Morze Śródziemne; to o 24 proc. mniej niż w tym samym okresie roku 2015.

 

(PAP)