Mogherini: Polska jest bardzo silnym członkiem rodziny UE

Mogherini podkreśliła, że odwiedza Polskę na miesiąc przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Poinformowała, że kilka dni temu spotkała się z sekretarzem generalnym NATO, by "przygotować wyniki szczytu w zakresie współpracy UE-NATO".

 

"Pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu wspólnych dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne" - powiedziała Mogherini.

 

Dodała, że rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły też "wielu kryzysów, które istnieją wokół UE" i roli Polski w "rozwiązaniu niektórych z tych kryzysów, a także zapobiegania innym". Mogherini wymieniła w tym kontekście kryzys na Ukrainie podkreślając, że UE nadal uważa, że wszystkie strony muszą wdrożyć porozumienia mińskie.

 

Jej zdaniem wkład, który wnosi Polska do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE jest niezwykle istotny, a Polacy są tego świadomi. "Z tego, co widzę w Brukseli, Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, jak silne przekonania mają Polacy na temat członkostwa w UE" - mówiła szefowa unijnej dyplomacji.

 

Mogherini podkreśliła, że odwiedza "Polskę również dlatego, by przesłać bardzo jasny komunikat, iż to poczucie jest podzielane we wszystkich zakątkach UE". "Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób jest czymś, co bardzo cenimy" - dodała.

 

(PAP)