Mogherini w Warszawie m.in. o strategii globalnej UE i relacjach Unii z NATO

Mogherini przebywała w Warszawie z jednodniową wizytą. Przed południem spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Pobyt Mogherini w Polsce zakończyło spotkanie z szefową polskiego rządu Beatą Szydło.

 

Wśród tematów rozmów, jakie odbyła Mogherini z przedstawicielami polskich władz znalazła się m.in. tworzona obecnie pod kierunkiem wysokiej przedstawiciel strategia globalna UE.

 

Jak zapowiedział szef polskiej dyplomacji, dokument ten zostanie opublikowany przez Mogherini już za kilka tygodni, tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Szef MSZ podkreślił, że dokument ten jest ważny, ponieważ "opisuje świat, opisuje Europę i przedstawia instrumenty, którymi możemy oddziaływać".

 

Z kolei Mogherini mówiła m.in. o "bardzo silnym wsparciu", jakiego w toku przygotowywania strategii udzielała strona polska. Dodała, że liczy także na wkład Polski w realizację tej strategii i jej monitorowanie. Według Mogherini strategia UE, to nie tylko dokument na papierze, ale także realne wyznaczanie kierunku unijnej polityki.

 

Wysoka przedstawiciel rozmawiała też z polskimi politykami na temat wzajemnych relacji pomiędzy UE i NATO w kontekście zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie.

 

Prezydent Duda poinformował, że toczą się prace nad wspólną deklaracją UE i NATO dotyczącą bezpieczeństwa. Jak mówił, będzie ona dotyczyć przede wszystkim "zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa na południu Europy i w Europie Środkowo-Wschodniej".

 

Mogherini oceniła, że prace nad deklaracją "postępują dobrze", a prezydent powiedział, że ostateczne uzgodnienia dotyczące jej treści będą przedmiotem szeregu spotkań w Brukseli na poziomie ministrów spraw zagranicznych i sekretarza generalnego NATO. Duda zaznaczył też, że wspólnie z wysoką przedstawiciel UE mają nadzieję, że dokument zostanie podpisany "w związku ze szczytem NATO w Warszawie".

 

Waszczykowski zapowiedział z kolei, że stosunki UE-NATO będą przedmiotem jednej z sesji na lipcowym szczycie. Jak dodał, jednym z głównych punktów odniesienia debaty będzie tam globalna strategia UE.

 

Waszczykowski i Mogherini zwracali uwagę, że relacje NATO-UE zacieśniają się. Szefowa unijnej dyplomacji podkreśliła ponadto, że "świetną okazją, by podkreślić wszystkie obszary, w których Unia i NATO współpracują, tworząc wartość dodaną" będzie szczyt w Warszawie. Zastrzegła jednocześnie, że NATO i UE to "dwie różne organizacje, o innych racjach istnienia".

 

Przedmiotem rozmów prowadzonych w Warszawie przez Mogherini była również polityka wschodnia UE, w tym przyszłość Partnerstwa Wschodniego.

 

Mogherini mówiła w tym kontekście m.in. o konflikcie na Ukrainie, podkreślając, że UE podtrzymuje stanowisko, iż "wszystkie strony muszą wdrożyć w pełni porozumienia mińskie". Opowiedziała się także za "aktywnym poparciem dla Ukrainy" w jej "trudnych staraniach dotyczących wprowadzania reform".

 

Prezydent akcentował natomiast, że oboje z szefową unijnej dyplomacji uznają, że w sprawie relacji rosyjsko-ukraińskich rzeczą podstawową jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad swoimi granicami. "Także w tym kontekście należy patrzeć na kwestię sankcji wobec Rosji" - dodał. O "istotnej tożsamości opinii" w sprawie sankcji wobec Rosji pomiędzy polskim rządem a Mogherini mówił również - obecny na spotkaniu premier Szydło z wysoką przedstawiciel UE - wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

 

Z kolei kwestię zniesienia unijnych wiz dla obywateli krajów, które spełniły techniczne wymagania (w szczególności Ukrainy, Gruzji i Kosowa) poruszyła w rozmowie z unijną wysoką przedstawiciel premier Szydło. Według relacji Szymańskiego, Mogherini i polska premier zgodziły się, iż kraje, które spełniają warunki techniczne ruchu bezwizowego, "nie powinny napotykać na żadne polityczne przeszkody w udzielaniu wiz".

 

W swoich wystąpieniach na czwartkowych konferencjach prasowych Mogherini podkreślała pozytywny wkład Polski w politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE oraz w rozwiązywanie i zapobieganie kryzysom w sąsiedztwie UE. Szefowa unijnej dyplomacji zwracała uwagę w szczególności na udział Polski w kształtowaniu polityki wschodniej UE oraz w dobre relacje "ze wszystkimi partnerami ze wschodu".

 

"Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób, jest czymś, co bardzo wysoko cenimy. Cieszymy się na dalszą współpracę przed szczytem NATO, a także później, gdy będziemy przedstawiali europejską strategię globalną" - powiedziała wysoka przedstawiciel UE.

(PAP)