Japonia zwróciła się do Rosji w sprawie sytuacji w rejonie spornych wysp

Japonia zwróciła się do Rosji w sprawie sytuacji w rejonie spornych wysp

"Poprzez kanały dyplomatyczne poprosiliśmy Rosję, by zwróciła na to uwagę" - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio rzecznik rządu Yoshihide Suga. Dodał, że Japonia "analizuje okoliczności, w których rosyjskie i chińskie okręty zbliżyły się" do spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

 

Agencja AFP poinformowała, że w tym samym czasie, w którym zaobserwowano chińską fregatę, w tej samej strefie widziano także trzy rosyjskie okręty wojenne. Suga dodał, że strona japońska sprawdza, czy ich obecność była w jakikolwiek sposób związana z wpłynięciem chińskiej jednostki. Zastrzegł, że fakt, iż Japonia nie jest w sporze terytorialnym z Federacją Rosyjską czyni ich obecność mniej niepokojącą.

 

Rosja do tej pory nie skomentowała sprawy. Wcześniej japońskie władze złożyły protest na ręce ambasadora Chin w Tokio. "Fakt wysłania po raz pierwszy okrętu marynarki wojennej na wody w pobliżu naszych wysp Senkaku jest aktem, który w sposób jednostronny zaostrza napięcia, i nasz kraj jest głęboko zaniepokojony" - oznajmił rzecznik Suga. O incydencie powiadomiona została strona amerykańska.

 

Według japońskich władz chińska fregata zbliżyła się na odległość ok. 40 km do spornych wysepek.

 

Komentatorzy podkreślają, że okręty japońskiej i chińskiej straży przybrzeżnej często pojawiają się w tym rejonie, chcąc zamanifestować prawa obu stron do archipelagu. Do tej pory jednak nie wpływały tam okręty wojenne, co - jak ostrzegł Suga - oznacza "przeniesienie napięć na wyższy poziom".

(PAP)